Wycieczka do Wrocławia


W dniach 23-24 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Jej celem było poznanie najciekawszych miejsc tego wyjątkowego miasta, które jest stolicą Dolnego Śląska oraz trzecim pod względem liczby ludności miastem w Polsce.

Pierwszym punktem zwiedzania był najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, którego początki sięgają XIX wieku. Miejsce to cieszy się dużą popularnością i zajmuje piąte miejsce wśród najchętniej odwiedzanych ogrodów zoologicznych w Europie. Podczas długiego spaceru zobaczyliśmy różne gatunki zwierząt z całego świata, ale największe zainteresowanie wzbudziło afrykarium prezentujące niezwykły świat ,,Czarnego Lądu”. W tym miejscu poczuliśmy prawdziwy klimat Afryki!

Następnie wzięliśmy udział w pokazie Fontanny Multimedialnej obok Hali Stulecia. Wodnemu widowisku towarzyszyła muzyka klasyczna. Była to dla wszystkich chwila relaksu i odpoczynku na łonie natury.

Z kolei lekcję historii odbyliśmy w Muzeum Narodowym, gdzie podziwialiśmy Panoramę Racławicką. Obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstał z okazji setnej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Racławicami we Lwowie. Po drugiej wojnie światowej obraz umieszczono we Wrocławiu, a do jego prezentacji stworzono okrągły budynek zwany rotundą. Panorama ma ponad sto metrów długości i piętnaście metrów wysokości. Dzięki scenografii przedstawiającej pole bitwy oraz efektom specjalnym dosłownie przenieśliśmy się do czasów powstania kościuszkowskiego.

W tym dniu udaliśmy się także do parku Juliusza Słowackiego, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym miejscu przypomnieliśmy sobie tragiczne losy osób zamordowanych z rozkazu Józefa Stalina w 1940 r. Pomnik został zbudowany na planie krzyża i ma formę czterech płyt granitowych oraz dwóch figur z brązu: Anioła Śmierci i Matki-Ojczyzny trzymającej w ramionach zamordowanego jeńca. W ciszy i zadumie poszliśmy do autokaru.

W drugim dniu wycieczki udaliśmy się na spacer do najstarszej części Wrocławia, która stanowi popularne miejsce wśród turystów. Przeszliśmy zabytkowymi uliczkami Ostrowa Tumskiego wprost do gotyckiej Katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W 1945 r. obiekt został zniszczony przez Armię Czerwoną, a jego odbudowa trwała wiele lat. Przez lata uzupełniano także zabytkowe elementy katedry, ponieważ wiele z nich zostało skradzionych podczas drugiej wojny światowej.

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Siedząc w ławach Auli Leopoldyńskiej, wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o historii uniwersytetu oraz noblistach, którzy kształcili się w jego murach. Duże wrażenie wywarły na nas piękne freski znajdujące się nad naszymi głowami. Następnie schodami cesarskimi udaliśmy się na Wieżę Matematyczną, gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Wrocławia.

Ostatnim punktem wycieczki, bardzo wyczekiwanym przez wszystkich uczestników, był pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu. Sky Tower jest miejscem dla osób szukających rozrywki, ale także lubiących obcować ze sztuką. Tutaj naszym celem było Kolejkowo, w którym zobaczyliśmy najważniejsze miejsca Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Dzięki ogromnym makietom poznaliśmy życie mieszkańców miast i wsi. Podczas wycieczki zobaczyliśmy najważniejsze zabytki Wrocławia. Miasto, które tętni życiem zostanie w naszej pamięci na długo. Wspólnie spędzone dwa dni sprzyjały integracji między klasowej oraz dostarczyły nam wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

mgr Monika Tetłak-Zgajewska